Ką daryti, kai skauda kepenis?

skauda kepenisSkauda dešinįjį šoną? Tikriausiai tai kepenys. Ką daryti, jei skauda kepenis? Pirmiausiai reikėtų išsiaiškinti skausmo priežastis – kepenis gali skaudėti dėl skirtingų veiksnių.

Dešiniojo šono skausmas gali atsirasti po didelių fizinių krūvių, nes pagausėjęs kraujo kiekis plūsteli į kepenis, padidina jas ir sukelia skausmus. Fizinio krūvio sukeliamiems skausmams kelią galima užkirsti pavalgius 2–3 valandas prieš fizinio krūvio pradžią. Taip pat prieš fizinį krūvį reikia šiek tiek prasimankštinti, krūvio metu labai nepersistengti bei giliai ir ritmingai kvėpuoti.

Kepenų skausmas taip pat gali būti kepenų uždegiminių ligų, tulžies pūslės, skrandžio ir žarnyno ligų požymis. Šiuo atveju skausmas atsiranda pavalgius, nes padidėja krūvis virškinamajam traktui, o tuo pačiu ir kepenims.

Jei skauda kepenis dėl ligos, greičiausiai tai bus tulžies pūslės liga. Tai gali būti tulžies pūslės akmenligė (skausmo priepuoliai trunka nuo keliolikos minučių iki kelių valandų, dažnai pavalgius riebaus, aštraus maisto; jaučiamas stiprus spazminis, diegiantis skausmas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, kartais išplinta į dešinįjį petį bei nugarą), tulžies pūslės uždegimas (skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, gali išplisti į dešinįjį petį, mentę, krūtinkaulio duobutę; skausmas stiprėja giliai įkvepiant arba spaudžiant pilvą), tulžies takų diskinezija: hipermotorinė (jaučiamas maudžiantis, greitai praeinantis, skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku) arba hipomotorinė (jaučiamas trumpalaikis maudimas dešinėje pusėje po krūtine; gali plisti į pilvą, pečius, mentes).

Dar viena priežastis dėl kurios skauda kepenis (tai yra, po dešiniuoju šonkaulių lanku) yra kepenų ligos. Nuolatinis spaudimas ar sunkumas dešinėje pilvo pusėje, viršuje po šonkauliais, gali signalizuoti apie kepenų cirozę.

Trečioji skausmo kepenų srityje priežastis yra dvylikapirštės žarnos opa. Praėjus 1–3 valandoms po valgio jaučiamas skausmas dešinėje skrandžio duobutės pusėje; skausmas gali plisti į dešinę iki šonkaulių.

Pajutus skausmą svarbiausia kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Gydytojas nustatys tikrąją diagnozę, paskirs gydymą ir sureguliuos dietą. Kokia greitoji pagalba, kai skauda kepenis? Galima gerti kadagio uogų, šalavijo ir pelyno lygių dalių antpilą: 4 valgomuosius šaukštus mišinio užpilkite 1 l verdančio vandens. Gerti galima po 30–40 minučių po 1 stiklinę 3 kartus per dieną. Taip pat nevalgykite riebaus, kepto, aštraus maisto, nevartokite alkoholio.

Kuo organizmui naudingos kepenys

kepenysKepenys yra stambiausia virškinimo liauka bei didžiausias vidaus organas. Šis organas yra savotiška laboratorija, kurioje vyksta baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų apykaita. Jos taip pat atlieka filtro funkciją: apvalo iš žarnyno į širdį tekantį kraują – jame, be pasisavintų maistingųjų medžiagų, yra daug organizmui kenksmingų ir net nuodingų junginių.

Kepenys atlieka šias funkcijas:

 • gamina vaisiaus kraują
 • gamina ir išskiria tulžį
 • sintetina ir kaupia vitaminą A
 • sintetina kraujo baltymus: albuminus, alfa ir beta globulinus
 • dalyvauja kraujo krešėjime: sintetina fibrinogeną, protrombiną ir hepariną
 • dalyvauja medžiagų apykaitoje
 • detoksikuoja ir išskiria su tulžimi įvairius metabolitus, toksinus, vartotus vaistus
 • nukenksmina pavojingus medžiagų apykaitos produktus
 • perdirba į kraują patekusias chemines medžiagas
 • filtruoja iš virškinimo trakto atitekantį kraują (tai apsaugo nuo toksinių medžiagų)
 • atlieka barjerinę ir apsauginę funkciją
 • apdoroja hormonus
 • reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį
 • dalyvauja reguliuojant cukraus kiekį kraujyje, kontroliuojant cholesterolio ir kai kurių hormonų bei fermentų kiekį
 • dalyvauja vandens, geležies, vario ir kitų medžiagų apykaitoje
 • kaupia geležį ir vitaminą B12
 • kaupia D, K, PP ir B grupės vitaminus
 • saugo energijos išteklius, kurių reikia smegenims ir raumenims.

Normaliai kepenų funkcijai palaikyti, jas reikėtų profilaktiškai valyti. Geriausias būdas valyti kepenis, žinoma, yra natūralus, tai yra, kepenis valančių maisto produktų įtraukimas į racioną. Kokie maisto produktai valo kepenis? Tai morkos, česnakas, citrinos, grąžgarstės, špinatai, garstyčios, burokėliai, margainis, kiaulpienės. Morkos reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, padeda sumažinti uždegiminius procesus. Česnakuose daug alicino ir selenio, kurie valo kepenis; česnakas aktyvuoja kepenų fermentus. Citrinos išvalo tulžies pūslę, inkstus ir virškinamąjį traktą. Lapinės daržovės turi daug chlorofilų, kurie pašalina toksinus iš kraujo sistemos. Burokėliai turtingi betainu, kuris stimuliuoja kepenų ląsteles; jie taip pat reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, apsaugo kepenų ir tulžies latakus. Margainis kepenis veikia kaip prevencinis preparatas ir gydo jau padarytą žalą. Kiaulpienių šaknys gerina tulžies apytaką ir tonizuoja kepenis, kiaulpienių arbata stiprina kepenų atsparumą ir atstato jų funkciją. Taip pat labai svarbu gerti daug vandens. Puoselėjamos kepenys gerai atliks „filtro“ funkciją ir saugos organizmą nuo toksinų.